Fyzický kontakt

6.5. 2021689x

Pátým jazykem lásky je fyzický kontakt

Už dlouho víme, že fyzický dotek je jedním ze způsobů, jak projevit lásku. Řada výzkumných projektů v oblasti vývoje dětí prokázala, že děti, které jsou chovány, objímány a laskány, mají mnohem vyrovnanější emocionální život ve srovnání s dětmi vyrůstajícími bez takových fyzických kontaktů. Význam dotýkání se dětí není novinkou, kterou bychom objevili až nyní.

Fyzický kontakt je také velmi účinný způsob k vyjádření partnerské lásky. Spojené ruce, polibky, objetí a sexuální styk, to všechno jsou způsoby, kterými si manželé projevují lásku. Pro některé je to zároveň jejich primární jazyk lásky. Bez takových projevů si připadají nemilovaní, naopak s těmito projevy je jejich rezervoár plný a o partnerově lásce nepochybují.

Pamětníci říkávali, „Láska prochází žaludkem.“ Mnoho žen, které zastávali tuto teorii, vykrmilo své muže k prasknutí. Přesnější by ovšem bylo říci, „láska některých mužů prochází žaludkem.“ Pamatuji si na jednoho muže, který mi řekl, „Pane doktore, moje žena je kuchařka – gurmán. Tráví v kuchyni celé hodiny. Připravuje samá pracná jídla. Proč mě? Já jím maso a brambory. Říkám jí, že jen plýtvá časem. Mám rád jednoduchá jídla. Vždycky se jí to ale dotkne a řekne mi, že neumím ocenit, co pro mě dělá. Oceňuji to a vážím si jí za to, ale přál bych si, aby si složitými jídly nepřidělávala tolik práce. Měli bychom potom pro sebe více času a ona by měla energii i na jiné věci“. Bylo zjevné, že „jiné věci“ jsou jeho srdci bližší než vybrané jídlo.

Jeho žena byla frustrovaná. Její matka byla vynikající kuchařka a otec to uměl náležitě ocenit. Jednou zaslechla, jak otec její matce řekl „Když si sednu k jídlu, jako je tohle, nemohu tě nemilovat, i kdybych chtěl“. Její otec byl nevyčerpatelným zdrojem pozitivních výroků ohledně matčina kuchařského umění. Vychvaloval její kulinářské dovednosti doma i na veřejnosti. Dcera se inspirovala matčiným vzorem – nutno říci, že úspěšně. Problém vězí v tom, že se neprovdala za svého otce a primární jazyk jejího manžela je jiný.

„Fyzický kontakt může vztah rozbít
nebo mu dát vzniknout.
Může být vyjádřením nenávisti nebo lásky.“

Nebylo těžké během rozhovoru s jejím manželem zjistit, že „jinými věcmi“ měl na mysli převážně sex. Když byla jeho žena v této oblasti přístupná, byl si její láskou jistý. Když jej ale z jakýchkoliv důvodů sexuálně odmítala, nemohly ho o její lásce přesvědčit ani všechny její kulinářské výtvory dohromady. Neměl nic proti lepšímu jídlu, ale nikdy mu nemohlo nahradit to, co byl v jeho očích skutečnou „láskou“.

Sexuální styk je ovšem pouze jedním z dialektů jazyka doteků. Doteky nemusí být omezeny na jedno konkrétní místo těla. Drobná hmatová čidla jsou rozmístěna po celém našem těle. Když se těchto čidel dotkneme nebo na ně přitlačíme, nervová vlákna tyto impulsy rozvedou do mozku, který nám je předloží, a tak si uvědomíme, že věc, které jsme se dotkli, je studená nebo teplá, tvrdá nebo měkká, působící bolest nebo rozkoš, příjemná nebo nepříjemná.

„Pátým jazykem lásky je
fyzický kontakt.“

Z knihy Pět jazyků lásky. Tento článek vznikl pro rozšíření povědomí o knize. 

Komentáře